Follow us: Follow us on Facebook Follow us on Twitter Subscribe to our newsletter
   

For Geeks & Brainiacs #39- The Price Of Apples -

Share this page on:
Puzzle Image A baker buys several pounds of apples for $4 to make apple pies. Had the apples been 4 cents per pound cheaper, she could have bought 5 pounds more apples for the same amount of money. How much did the baker pay, per pound, for the apples?
Do you have a suggestion for this puzzle (e.g. something that should be mentioned/clarified in the question or solution, bug, typo, etc.)?
<- Previous puzzle | Next puzzle ->